Sluníčka

Bc.Radka Čermáková – zástupce ředitelky MŠ

Kateřina Mrázková – učitelka

Bc. Simona Pešková – asistentka pedagoga

Třídu Sluníček navtěvují děti mladšího předškolního věku. Tedy děti od 3 do 4 let. Může se stát, že se v naší třídě objeví kamarád o něco mladší, ale to jen tehdy, pokud není naplněna kapacita mateřské školy a dítě je zároveň natolik vyspělé a samostatné, že zvládne pobyt ve třídě bez obtíží.

V naší třídičce máme v současné době 24 přihlášených dětí a tím je i kapacita třídy plně obsazena.

Co tu tak během dne děláme?

Našim úkolem je především naučit fungovat děti v kolektivu. Mnoho dětí, které do školky nastupují, se pravidelně se svými vrstevníky nestýká. Mateřská školka je pak místo, kde se děti prvně seznamují s kolektivem, učí se společné hře, osvojují si pravidla slušného chování a ohleduplnosti. Věřte, že jenom toto je běh na dlouhou trať.

Našim, ale i vašim úkolem je učit děti samostatnosti. Učime se zde správnému stolování. Ukazujeme si, jak se drží lžíce, zkoušíme si po sobě uklidit tácek, hrneček i talířek.

Podporujeme tu samostatné oblékání a svlékání, ale nebojte, pokud se někomu něco nedaří, rádi pomůžeme.

Neopomínáme ani úklid hraček, ikdyž přiznáváme, je to občas boj. 🙂

Cákání vodou a splachování záchůdků je velká zábava, proto si také připomínáme, že vodou neplýtváme a necákáme. Učíme se osobní hygieně.

V neposlední řadě ve Sluníčkách také tvoříme, zpíváme, recitujeme a komunikujeme spolu. Do komunitního kruhu odcházíme s dětmi každé ráno v 8:00, proto je pro nás velmi důležité, aby byly všechny děti v tuto hodinu již ve třídě. Bohužel, nás pozdní příchody ruší při motivaci dětí k činnosti, přerušují nám četbu apod. Proto prosíme o respektování docházky do MŠ. Tento kruh slouží ke sdělení důležitých informací, povídáme si zde o tom, co budeme dělat během dne, čteme příběhy, realizujeme logopedické chvilky a mnoho dalšího.

V době před svačinkou vždy stihneme i nějaké to krátké cvičení nebo zpěv či básničku. To se každý den liší.

O půl 9 odcházíme na svačinku a co po ní? Jdeme tvořit. Na tuto činnost se děti vždy velmi těší. V této době poznáváme temperové, vodové i prstové barvičky, stříháme, lepíme, modelujeme nebo pracujeme v našich sešitkách na rozvoji grafomotoriky. Tyto činnosti probíhají vždy individuálně, děti si bereme ke stolečku postupně zatímco si ostatní hrají.

A pak už utíkáme ven. Věřte, nejlépe nám je na školní zahradě, kde mají děti prostor popustit svou fantazii a realizovat hry podle sebe. Je samozřejmostí, že si deti mohou půjčit odrážedla nebo kola, mohou jít na písek, hrát míčové hry, jezdit s kočárky. V případě dobrého počasí vytáhneme i deky. My jsme však nekradši pokud děti nic z výše uvedeného nepotřebují a tvoří z přírodnin, které jsou k dispozici na školní zahradě.

Na zahradě máme také k dispozici truhlíky, ve kterých pěstujeme zeleninu a ovoce, na těchto rostlinkách pozorujeme, jak roste život. Učíme se spolupráci a trpělivosti.

Okolo 11 hodiny odcházíme zpět do třídy a už se těšíme na dobroty z kuchyně. Čeká nás totiž oběd. U oběda dbáme na to, aby děti jídlo alespoň ochutnaly, dále postupujeme podle Vámi vyplněného dotazníku. Pokud dítě nejaké jídlo opravdu nejí, upozorněte nás prosím na tuto skutečnost.

A už je tu poledne. Pro některé děti to znamená odchod domů, jiné se ukládají ke spánku. Děti se převléknou do pyžámek a už čekají v postýlkách na to, co se bude číst. A nebojte, většina dětí tu opravdu usíní ještě před dočtením pohádky (i ti, kteří doma nespinkají). Ve školce je úplně jiný hluk a režim, proto jsou děti více unavené a spánek potřebují.

Ve třičtvrtě na 2 pomalinku vstáváme z pelíšků, převlékáme se a odcházíme na odpolední svačinku. A teď? Už se nemůžeme dočkat, až zazvoní ten vytoužený zvoneček a mamka, taťka, babička či děda budou za dveřmi. Dlouhou chvíli si zkracujeme hraním na koberci i u stolečku. Pokud je krásné počasí, čekáme na Vás venku na školní zahradě.

TO JE STRUČNÝ ŽIVOT VE SLUNÍČKÁCH.

Závěrem prosíme všechny rodiče, aby si pročetli školní řád, předpokládáme, že jsou všichni rodiče s tímto dokumentem seznameni. Děkujeme